چگونه طراح از الگوهای زمینه ای برای پیشرفت خلاقیت استفاده میکند ؟

الگوهای زمینه ای و پیشرفت خلاقیت

ایجاد الگو و یک طرح خلاقانه نیازمند تلاش و رعایت نکاتی ساده میباشد. یک طراح برای اینکه بتواند خلاقیت خود را پرورش دهد نیازمند این است تا روزانه به اطراف خود با دقت نگاه کرده و بتواند از آنها ایده بگیرد.

چگونه طراح از الگوهای زمینه ای برای پیشرفت خلاقیت استفاده میکند ؟

طراح جذب چالش های روزانه UI یا همان رابط کاربری میشود. به این دلیل که این چالش های روزانه بدون محدودیت های انتظارات افراد مشتری و یا مدیران میباشد. هنگامی که ایده ای جدید و نیز چالش های روزانه ی رابط کاربری چیز جدیدی نیست آنها اغلب بر روی عناصر عمومی UI مانند فرم های ثبت نام و نیز اپلیکشن های موبایل تمرکز میکنند. خلاقیت در ایجاد الگو های جدید به فرد و قدرت خلاقیت او برمیگردد و طراحان باید بدانند که هر فردی میتواند روشی خاص و نو برای پیشرفت در مسیر تولید الگو داشته باشد و لزوما تمام طراحان به یک روش به ایجاد الگو نمیپردازند.

یکی از روش های ایجاد الگو و پیشرفت خلاقیت طراح استفاده از الگو های زمینه ای و اشکال هندسی و رنگی میباشد. اما چگونه میتوان با الگو های زمینه ای راهی برای پیشرفت خلاقیت ایجاد کرد؟

به دنبال ایده و الهام روزانه باشید

با به چالش کشیدن هر روزه خود سعی کنید تا ایده ها و الگو های زمینه ای جدید برای خود بسازید. از خلاقیت درونی خود استفاده کنید و ایده و الهام یک الگوی جدید را در خود کشف کنید. ممکن است یک طراح در ابتدا طرح ها و الگوهای ساخته شده خود را شبیه به همدیگر بداند اما اینطور نیست و تفاوت هایی هر چند کوچک را میتوان در الگو ها مشاهده کرد. به مرور زمان با تفکر و تمرین الگوهای روزانه ی جدیدی را در ذهن خود خواهید ساخت.

یکی از راهکار هایی که برای ساخت الگوی جدید میتوانید از آن استفاده کنید نگاه به اطراف است. در هر گوشه ی زندگی سوژه هایی وجود دارد تا بتوانید از آنها برای الگو های زمینه ای خود الهام بگیرید. پس نگاه به اطراف را فراموش نکنید و از آن غافل نشوید. به زودی حتی مشاهده میکنید که از غذاها، معماری های ساختمان ها و هر چیز دیگری که اطرافتان است میتوانید الگو برداری کنید و خلاقیت خود را در این زمینه بهبود ببخشید.

ایده و الهام روزانه از وسایل

پالت رنگ خود را بسازید

چالش رنگ یکی از چالش های روزانه هر طراح است. در طراحی و خلاقیت های بصری اولین چیزی که به چشم خواهد آمد ترکیب رنگ یک طرح و پترن است. میتوان برای بدست آوردن یک پالت رنگی جذاب به اطراف نگاه کرد و ایده گرفت. برند های بزرگ دنیا معمولا ترکیب رنگ های بسیار جذابی را در لوگوی خود استفاده میکنند که میتوان از آنها استفاده کرد و یک ترکیب رنگ خوب را برای استفاده در الگو های زمینه ای بدست آورد. به عنوان مثال شما از ترکیب رنگی در یک وسیله خوشتان آمده و میخواهید در طرح و الگوی خود استفاده کنید. برای بدست آوردن ترکیب دقیق رنگ میتوانید از آن سوژه عکس بگیرید و سپس با نرم افزاری مانند فتوشاپ میزان رنگ دقیق آن سوژه را بدست آورید و در طرح و الگوی خود استفاده کنید. پس این موضوع نیز یکی دیگر از مواردی است که طراح باید روزانه به آن توجه کند تا خلاقیت خود را در استفاده از رنگ ها در الگو های خود به خرج دهد.

ایجاد شبکه

بعد از اینکه ترکیب رنگ خود را بدست آوردید باید به سراغ ساخت یک شبکه شطرنجی بروید. این کار به طراح این امکان را میدهد تا طرح و الگوی خود را در جای مناسب پیاده کرده و از تکرار مناسب الگو ها اطمینان حاصل کند. همچنین باعث میشود کار شما طبق یک نظم و هماهنگی مشخصی انجام شود.

بازی با اشکال

برای رسیدن به الگو ها و پترن های پیچیده میتوان از شکل هایی ساده مانند دایره و مثلث و … استفاده کرد و به نوعی با اشکال آنها بازی کرد تا در نهایت الگویی خاص و پیچیده تشکیل شود. اگر به طرح های طراحان نیز نگاه کنید متوجه این موضوع شده اید که این طرح ها در زمینه ی خود شامل اشکال هندسی ساده ای مانند دایره و مربع و … هستند که با خلاقیت طراح و انتخاب زاویه و نحوه قرارگیری اشکال توانسته است یک الگوی زیبا و خاص تولید کند. نمونه های بازی با اشکال را میتوانید در تصاویر زیر مشاهده کنید:

بازی با اشکال و رنگ ها

یکپارچه سازی الگوها

بعد از اینکه با اشکال خود توانستید یک الگو پیدا کنید نوبت آن است که الگوی خود را گسترش دهید تا بتوانید یک الگوی زمینه ای را شکل دهید. میتوانید بخشی از شبکه شطرنجی خود را که الگوها در آن تکرار شده است را کپی کرده و در تمام زمینه پخش کنید تا خالق یک الگوی زمینه ای برای استفاده در کارهای تان باشید.

مطالعه بیشتر