متن رنگارنگ همپوشان در فتوشاپ

متن رنگارنگ همپوشان در فتوشاپ

در این آموزش، من به شما نشان می دهم چگونه یک اثر متنی با فرمت متن را در فتوشاپ ایجاد کنید، با رنگ هایی که با هم ترکیب می شوند که حروف همپوشانی دارند! همانطور که خواهیم دید، نه تنها این اثر سرگرم کننده و رنگارنگ است، بلکه ایجاد آن بسیار آسان است. ما فقط برخی از متن ها را اضافه می کنیم، حروف را به شکل تبدیل می کنیم، رنگ هر حرف را تغییر می دهیم، و سپس حروف را به هم نزدیک تر می کنیم تا آنها را همپوشانی کنیم. برای ترکیب رنگ ها در مناطق همپوشانی، ما از یکی از حالت های ترکیب لایه فتوشاپ استفاده می کنیم. من از Photoshop CC استفاده می کنم اما هر مرحله کاملا سازگار با فتوشاپ CS6 است.

نتیجه نهایی کار ما تصویر زیر خواهد شد :

چگونگی ایجاد متن همپوشانی در فتوشاپ

مرحله ۱: یک سند جدید ایجاد کنید

با ایجاد یک سند جدید فتوشاپ شروع کنید. به منوی File در نوار منو بروید و New را انتخاب کنید:

در جعبه محاوره ای جدید، عرض را به ۱۶۰۰ پیکسل، ارتفاع تا ۸۰۰ پیکسل، رزولوشن به ۷۲ پیکسل در اینچ و محتوای پس زمینه را سفید تنظیم کنید. برای بستن کادر محاوره ای و ایجاد سند جدید روی Create یا OK (بسته به اینکه نسخه ای از فتوشاپ که شما استفاده می کنید) کلیک کنید:

مرحله ۲: متن خود را اضافه کنید

ابزار تایپ را از نوار ابزار انتخاب کنید:

فونت خود را در نوار تنظیمات انتخاب کنید فونت های ضخیم تر به طور کلی برای این اثر بهتر عمل می کنند. من از Avenir Next Bold استفاده می کنم. اندازه فونت خود را ۷۲ pt تنظیم کنید. ما اندازه متن را بعدا تغییر می دهیم، اما این سایز به ما بزرگترین اندازه پیش فرض برای شروع می دهد:

اطمینان حاصل کنید که رنگ شما سیاه تنظیم شده است، بنابراین ما می توانیم متن را در مقابل پس زمینه سفید مشاهده کنیم. اگر سیاه نیست، کلید D را بر روی صفحه کلید خود برای بازنشانی آن فشار دهید. ما بعد از اینکه متن خود را به شکل تبدیل کردیم، برای رنگ هر رنگی انتخاب می کنیم:

داخل سند کلیک کنید و متن خود را اضافه کنید. من کلمه “COLORFUL” را تایپ می کنم:

برای قبول متن خود، بر روی علامت در نوار تنظیمات کلیک کنید:

مرحله ۳: تغییر اندازه و حرکت متن با استفاده از Free Transform

برای تغییر اندازه متن، به منوی Edit بروید و Free Transform را انتخاب کنید:

کادری در اطراف نوشته شما ایجاد خواهد شد، برای تغییر اندازه، کلید Shift را فشار دهید و نگه دارید، کلید shift به عنوان قفل عمل می کند و تغییر اندازه یکسانی را برای شما ایجاد می کند. با کلیک روی گوشه های کادر می توانید تغییرات را اعمال کنید، مطمئن شوید که وقتی تغییرات را انجام دادید اول کلیک موس و بعد کلید shift را رها کنید .

برای انتقال متن به مرکز سند، در داخل Free Transform کلیک کنید و بکشید. هنگامی که شما با اندازه و موقعیت متن مورد نظر رسیدید، کلید (Enter (Win) / Return (Mac را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا از Free Transform خارج شود:

مرحله ۴: تبدیل متن به شکل

در پانل لایه ها Layers، لایه متن بالای لایه Background ظاهر می شود:

ما باید حروف خود را به شکل تبدیل کنیم. با انتخاب لایه متن، به منوی Type در نوار منو بروید و Convert to Shape را انتخاب کنید:

در قسمت پنل لایه ها، لایه متن در حال حاضر یک لایه شکل است، به این معنی که متن ما دیگر قابل ویرایش نیست:

و در سند، مسیر خطوط اطراف حروف را می بینیم که به ما اطلاع می دهد که متن در واقع یک شکل است:

مرحله ۵: هر حرف را به لایه ی خود منتقل کنید

برای همپوشاندن حروف و ترکیب رنگ آنها با یکدیگر، ما باید هر حرف را در یک لایه جداگانه قرار دهیم. ابزار Tool Selection Tool (ابزار فلش سیاه) را از نوار ابزار بردارید:

سپس، در فتوشاپ CC، به گزینه نوار تنظیمات بروید و گزینه Select را به All Layers تغییر دهید. این باعث می شود که انتخاب حروف آسان تر شود. در فتوشاپ CS6 این گزینه در دسترس نیست، اما همچنان می توانید حروف را به راحتی انتخاب کنید:

در پنجره سند، در هر زمینه ای از پس زمینه سفید کلیک کنید تا حروف را انتخاب نکنید. سپس بر روی اولین حرف در سمت چپ کلیک کنید تا آن را انتخاب کنید. یک outline فقط برای آن یک حرف ظاهر خواهد شد:

برای انتقال این یک حرف به لایه خاص خود، به منوی Layer بروید، New را انتخاب کنید، سپس Shape Layer via Cut را انتخاب کنید (مطمئن شوید گزینه Cut و Copy را انتخاب نکنید). یا راه سریع تر (و راهی که من برای این افکت توصیه می کنم) در صفحه کلید خود، Shift + Ctrl + J (Win) / Shift + Command + J (Mac) را فشار دهید:

به نظر نمی رسد چیزی اتفاق افتاده باشد، اما در پانل لایه ها، اکنون می بینیم که حرف اول به لایه Shape خود در بالای لایه اصلی منتقل شده است:

و این کار را برای باقی حروف انجام دهید

برای انتقال حرف های باقیمانده به لایه های جداگانه خود، روی یک حرف با ابزار انتخاب کلیک کنید (در فتوشاپ CS6، باید دو بار کلیک کنید). سپس (Shift + Ctrl + J (Win) / Shift + Command + J (Mac را فشار دهید تا حرف را از لایه اصلی شکل به لایه ی خود بردارید.

مرحله ۶: تغیر حالت Blend Mode حروف را به Multiply

در این لحظه ما قصد داریم رنگ هر حرف را تغییر دهیم و حرف ها را به هم نزدیک کنیم تا آنها همپوشانی داشته باشند. از آنجایی که ما می خواهیم رنگ در مناطق همپوشانی با هم ترکیب شوند، ما باید حالت ترکیبی را برای هر لایه شکل تغییر دهیم. فتوشاپ ما را قادر میسازد به سرعت حالت multiple را برای چندین لایه تغییر دهیم .

روی بالاترین لایه در پانل لایه ها کلیک کنید تا انتخاب شود. سپس، برای انتخاب سایر لایه های شکل، کلید Shift خود را فشار دهید و نگه دارید و روی لایه اصلی شکل مستقیم بالای لایه Background کلیک کنید:

تنظیمات را در سمت چپ بالای پانل لایه ها از Normal به Multiply تغییر دهید. هنگامی که ما شروع به هم پوشانی حرف ها می کنیم اثر حالت ترکیبی چند ضلعی را مشاهده می کنیم:

مرحله ۷: لایه های شکل را در یک گروه لایه قرار دهید

در حالیکه لایه های شکل انتخاب شده اند، آنها را در یک گروه لایه قرار میدهیم. روی نماد منو در گوشه بالا سمت راست پانل لایه ها کلیک کنید:

سپس گروه جدیدی از لایه ها را انتخاب کنید:

در کادر New Group از لایه ها، گروه “Letters” را بنویسید و سپس روی OK کلیک کنید:

در قسمت پنل لایه ها، لایه های شکل در حال حاضر در گروه به نام ” Letters” ظاهر می شود. برای باز شدن گروه، روی مثلث سمت چپ آیکون پوشه کلیک کنید.

مرحله ۸: رنگ هر حرف را تغییر دهید

اجازه بدهید رنگ هر حرف را تغییر دهیم. ما با اولین حرف در سمت چپ شروع میکنیم. بر روی تصویر بند انگشتی لایه شکل بالا در پانل لایه ها دوبار کلیک کنید:

این انتخاب Color Picker فتوشاپ را باز می کند. من آبی روشن را انتخاب می کنم ، مقدار R را به ۳۰، مقدار G به ۱۱۷ و مقدار B به ۱۹۷:

برای بستن Color Picker روی Ok کلیک کنید و اولین حرف در رنگ جدید آن ظاهر می شود:

برای تغییر رنگ حرف دوم، دوباره بر روی ریز عکس آن در پانل لایه ها دوبار کلیک کنید:

یک رنگ متفاوت در Color Picker انتخاب کنید. من سبز را با تنظیم R به ۲۵، G به ۱۶۱ و B به ۵۳:

با کلیک بر روی OK، حرف دوم سبز (و یا هر کدام از رنگ شما را انتخاب کنید) تغییر می کند :

تغییر رنگ حروف باقی مانده

تغییر رنگ هر حرف در کلمه، با دوبار کلیک کردن بر روی ریز عکس آن در پانل لایه ها و انتخاب رنگ جدید از انتخابگر رنگ، ادامه دهید. برای حرف سوم (“L”)، زرد را انتخاب می کنم (R = 255، G = 190، B = 0)، و برای حرف چهارم (“O”)، با رنگ قرمز (R = 158 ، G = 33، B = 150). برای “R”، من از نارنجی (R = 244، G = 99، B = 36) استفاده میکنم و برای “F”، من یک صورتی روشن استفاده می کنم (R = 243، G = 43، B = 104)

آخرین حرف دوم (“U”) را به همان آبی که برای اولین حرف (R = 30، G = 117، B = 197) استفاده کردم، تغییر خواهم داد. و در نهایت، از همان زرد برای آخرین حرف (“L”) استفاده می کنم که برای حرف سوم استفاده کردم (R = 255، G = 190، B = 0):

مرحله ۹: یک گرادینت را به گروه لایه اضافه کنید

متن قطعا رنگارنگ تر می شود، اما ما می توانیم رنگ ها را حتی با اعمال یک گرادینت به خود گروه لایه، افزایش دهیم. بر روی گروه لایه “Letters” در بالای پانل لایه ها کلیک کنید تا آن را انتخاب کنید:

سپس روی آیکون Layer Styles (نماد “fx”) در پایین پانل لایه ها کلیک کنید:

Gradient Overlay را از لیست انتخاب کنید:

این کادر محاوره ای Layer Style فتوشاپ را به گزینه های Gradient Overlay باز می کند. بر روی مثلث کنار swatch gradient کلیک کنید تا Gradient Picker باز شود. گرادینت سیاه و سفید را با دوبار کلیک بر روی ریز عکس آن (سوم از سمت چپ، ردیف بالا) را انتخاب کنید:

Blend Mode را روی Overlay، Opacity به ۱۰۰٪، Style  رو به Linear و زاویه را روی ۹۰ درجه تنظیم کنید و سپس روی OK کلیک کنید:

با اعمال گرادینت سیاه و سفید به طور مستقیم به گروه لایه و تنظیم حالت ترکیبی آن به Overlay موجب تبدیل رنگ صاف در هر حرف به یک شیب، با یک سایه روشن تر از رنگ در بالای صفحه و سایه تیره تر در پایین می شود:

مرحله ۱۰: Move Tool را انتخاب کرده و آنرا به Auto Select Layers تنظیم کنید

در این مرحله، همه چیزهایی که باید انجام شود این است که حرف ها را به هم نزدیک کنند تا آنها همپوشانی داشته باشند. ابزار Move را از نوار ابزار انتخاب کنید:

سپس در نوار تنظیمات مطمئن شوید که Auto-Select روشن است. این اجازه خواهد داد که ما هر حرف را تنها با کلیک کردن روی آن انتخاب کنیم:

گام ۱۱: حروف را با هم بکشید تا آنها همپوشانی داشته باشند

برای انتخاب آن روی یک حرف با ابزار حرکت کلیک کنید. لایه Shape برای آن حرف در پانل لایه ها برجسته می شود. سپس حرف را به سمت کنار آن حرف بکشید تا قسمتی از حروف همپوشانی داشته باشد. در اینجا، بر روی حرف دوم (سبز “O”) کلیک کردم و من آن را به اولین حرف (“C”) کشیدم. توجه داشته باشید که در مناطقی که دو حروف همپوشانی دارند، رنگ از هر حرف باهم ترکیب می شوند:

حرکت حرف های باقیمانده

همچنان حرفهای باقی مانده را با هم بکشید تا همه آنها همپوشانی داشته باشند. باز هم، به یاد داشته باشید یکبار روی یک حرف کلیک کنید تا آن را انتخاب کنید، دکمه موس را بگذارید، سپس یک بار دیگر برای حرکت آن را کلیک کنید. همچنین با استفاده از کلیدهای جهت دار چپ و راست در صفحه کلید، می توانید حروف چپ و راست را به سمت راست فشار دهید.

مرحله ۱۲: تغییر اندازه متن

از آنجا که تمام نامه های ما در لایه های جداگانه قرار دارند، برای تغییر اندازه اثر، ما باید لایه ها را به عنوان یک گروه تغییر دهیم. یک بار دیگر بر روی گروه لایه “Letters” در بالای پانل لایه ها کلیک کنید تا آن را انتخاب کنید:

دکمه (Ctrl + T (Win) / Command + T (Mac را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا سریع تر فرمان Free Transform فتوشاپ را انتخاب کنید. سپس، همانطور که قبلا انجام داده اید، کلید Shift خود را فشار داده و نگه دارید و هر یک از دسته های گوشه را برای تغییر اندازه متن بکشید.

نتیجه پایانی کار :

متن رنگارنگ همپوشان در فتوشاپ

مطالعه بیشتر