سربرگ ها بخشی از ست اداری یک شرکت یا سازمان

سربرگ نقاشی ساختمان

سربرگ ها بخشی از ست اداری یک شرکت یا سازمان به شمار می آیند که معمولاً در مکاتبات اداری از آنها استفاده می شود. جابجایی نامه های اداری با لوگو و آرم اختصاصی یک شرکت یا سازمان، شأن برند آن را حفظ می‌کند. علاوه بر آن بسیاری از سازمان‌ها نامه های بدون سربرگ را به رسمیت نمی‌شناسند.  

سربرگ لایه باز
سربرگ

در طراحی سربرگ ها اصولاً قوانین مشخصی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود در سربرگ های فارسی این قواعد چنین اند:

۱- لوگو،نشان،آرم و نام تجاری شرکت و سازمان در قسمت بالای سمت راست سربرگ قرار میگیرد.

۲- تاریخ، شماره و پیوست به ترتیب در قسمت چپ بالای سربرگ قرار می گیرند.

۳- آدرس ها و شماره تماس ها در قسمت پایین به صورت راست چین و میان چین نوشته می شوند.

گاه لوگوی شرکت به صورت کمرنگ و فید شده در وسط سربرگ حکم پس زمینه را دارد. این قسمتی از فرایند طراحی است و به سلیقه طراح مربوط است.

 قسمت بالای سربرگ را هیدر Header و قسمت پایین آن را فودر fooder می خوانند که معمولاً با ایجاد باکس، رنگ سازمانی و طراحی رنگی ایجاد می‌شود. قسمت‌های دیگر سربرگ به سلیقه طراح چیدمان می شود و اصل بر آن است که طرح کلی سربرگ با طرح پاکت و کارت همخوان و به اصطلاح ست باشد. سربرگ ها در دو اندازه استاندارد A4و A5 کاربرد بیشتری دارند.

در طراحی سربرگ نکات زیر را رعایت کنید.

 ۱- نام تجاری شرکت یا موسسه شما باید کاملاً خوانا باشد و محوریت خود را حفظ کند.این نام در زیر لوگو قرار می گیرد. واژگان توضیحی مثل شماره ثبت، شماره پروانه، سهامی خاص و…  نزدیک به نام برند قرار می گیرند.می توانید در زیر نام اصلی با فونتی باریکتر یک عبارت توضیحی کوتاه درباره برند خود بیاورید مثلاً در زیر نام کانون تبلیغات ٱرا گرافیک می نویسیم:طراحی و چاپ محصولات گرافیکی.

۲- سربرگ، تراکت تبلیغاتی نیست بنابراین از آوردن شعار تبلیغاتی و توضیحات تکمیلی اضافه درباره برند خود در سربرگ خودداری کنید.

۳- با سربرگ خود پاکت، برگه یادداشت، فاکتور و کارت ویزیت آماده داشته باشید هرگز سربرگ خود را بدون پاکت به کسی تحویل ندهید.

 ۴- طوری طراحی کنید که حریم فضای مورد نیاز برای نوشتن حفظ شود فراموش نکنید که کاربرد سربرگ چیست.

۵- هرگز سر برگ،بویژه سربرگ مهر شده خالی را در اختیار افراد بی مسئولیت قرار ندهید.

۶- اگرچه سرچسب نظم سربرگ های شما را حفظ می کند اما گاهی در بعضی از از پرینتر ها اختلال ایجاد می کند پس بهتر است اگر نامه هایتان را تایپ و چاپ می کنید از زدن سر چسب پرهیز نمایید

مطالعه بیشتر